Главная  »  Худеем вместе  »  Як харчуватись при цукровому діабеті?

Як харчуватись при цукровому діабеті?


Харчування діабету має особливе значення, оскільки правильно складена дієта може значно загальмувати розвиток захворювання. До того ж збалансований раціон сприяє схуднення та загальному оздоровленню організму.

5 порад щодо зниження рівня цукру

Пацієнтам з цукровим діабетом 1 та 2 типу обов'язково показано дієту. Вона має сприяти зниженню рівня цукру, схуднення, а також загальному оздоровленню організму. Конкретні рекомендації щодо дієти встановлює лікар ендокринолог. При цьому є загальні поради, на які потрібно звернути увагу:

Якщо діагностовано діабет I типу, дотримуватись дієти потрібно з особливою ретельністю: якщо цього не робити, всі заходи щодо зниження цукру можуть виявитися марними. У цьому показаний і регулярний прийом ліків.
Якщо встановлено діагноз "Діабет II типу", медикаментозне лікування застосовується не у всіх випадках. Спочатку пацієнт повинен дотримуватися дієти, причому у багатьох випадках це допомагає схуднути та впоратися із хворобою.
Всім пацієнтам потрібно значно зменшити споживання солодких напоїв, у тому числі газованих. Чай та кава краще пити без цукру та без вершків. Завдяки цьому ризик подальшого розвитку хвороби знизиться на 15%.
Прагнути вживати непідсолоджені страви, наприклад, йогурт без цукру, несолодкі пластівці з вівсянки. При цьому в помірній кількості цукор додавати можна.
Відмовитися від звичних солодощів (цукерки, шоколад, тістечка та інші). Наприклад, замість молочного шоколаду можна з'їсти натуральний темний (гіркий).

*** Увага!

Дотримання дієти особливо важливе на початкових етапах перебігу захворювання. У цьому випадку саме дотримання режиму харчування є головним заходом.

Особливості дієти в залежності від діагнозу

Діабет I типу спостерігається у 10% випадків. Це найбільш важка інсулінозалежна форма, яка потребує спеціальної низькокалорійної дієти. Норма споживання має становити від 25 до 30 ккал на 1 кг. Наприклад, якщо людина важить 70 кг, її максимальна добова потреба 2100 ккал.

Діабет II типу є найпоширенішим – у 90% випадків це інсулінонезалежна форма. У цьому випадку прийом на добу має становити не більше ніж 1600-1800 ккал. Якщо дотримуватись цього показника, то за кожен тиждень можна втрачати по 300-400 г. маси. Причому, якщо надмірна вага занадто велика, потрібно застосувати дієту зі зниженим вмістом калорій – до 17 ккал. на 1кг. маси тіла.

10 правил харчування за наявності цукрового діабету

Незалежно від конкретного діагнозу, хворим на діабет потрібно дотримуватися певних правил. Головне з них – дієта має бути збалансованою та різноманітною. При її складанні слід враховувати співвідношення основних поживних речовин (білки, вуглеводи та жири), калорійність, а також вміст корисних речовин (вітаміни, мікроелементи). Поряд із цим потрібно дотримуватись і таких вимог:

Хліб можна їсти до 200 р. щодня, переважно чорний (можна також діабетичний).
Супи переважно готують на різних овочах. А бульйони на основі риби та м'яса варто використовувати не більше 2 разів на 7 днів.
М'ясо повинне бути вареним або приготованим на пару - допускається яловичина, крольчатина та м'ясо курки.
Буряк, моркву та картопляні бульби можна з'їдати сумарно до 200 р. на добу, а решта овочів у необмеженій кількості. Можна з'їдати сирими, відвареними, рідше – у печеному вигляді. Допускається вживання будь-якої зелені, крім пряних різновидів.
Яйця курячі вживають у кількості 1-2 на добу – можна варити некруто або приготувати омлет.
Ягоди та фрукти (кисло-солодкі) – до 300 р. на добу.
Молоко - тільки за погодженням з лікарем, кисле молоко і кефір - до 2 склянок на день.
Сир дозволяється з'їсти до 200 г на день (можна в необробленому вигляді або приготувати сирники, запіканки та інші страви).
Гречка, вівсянка, висівки можна вживати досить великих кількостях, оскільки вони нормалізують обмін жирів і сприяють відновленню функції печінки.
Кава та чай повинні бути не надто міцними, разом з овочевими та фруктовими, а також ягідними соками їх можна сумарно до 1 літра щодня.

Які продукти заборонені?
Також слід врахувати, деякі продукти перебувають під повною забороною (за погодженням з лікарем їх допускається вживати тільки зрідка):
  - гострі страви;
  - копчені;
  - солодкі;
  - свиняче сало та баранячий жир;
  - Гірчиця;
  - Виноград;
  - перець;
  - родзинки;
  - солодощі (шоколад, варення, морозиво, цукерки);
  - здобу;
  - алкоголь;
  - Банани;
  - цукор пісок.

3 варіанти меню на день.
Меню потрібно складати за рекомендацією лікаря з урахуванням заборонених та дозволених продуктів. Причому харчування має бути дробовим – по 5-6 разів на добу невеликими порціями. Періодично слід додавати клітковину, яка покращує травлення, знижує рівень цукру та сприяє очищенню кишечника. При складанні меню можна взяти за основу такі рецепти.

Приймання їжі

варіант 1 

варіант 2

варіант 3

1

каша овсянка, куриное яйцо, несладкий кофе, черный хлеб

творог и каша овсяная с черным хлебом и чаем без сахара

салат с яблоком и морковью, творог без жира с молоком, несладкий чай и хлеб (лучше с отрубями)

2

йогурт несладкий с ягодой

компот без содержания сахара

вода минеральная и яблоко

3

суп на разных овощах, мясо грудки курицы, салат овощной (лук, свекла), капуста потушенная с хлебом, несладкий компот

бульон куриный, мясо нежирное отварное, капуста тушеная, несладкое желе с хлебом и минеральной водой

суп на овощном бульоне с соей, мясной гуляш, овощная икра с ржаным хлебом, чай с заменителем сахара (ксилит)

4

творог без содержания жира и несладкий чай

яблоко в свежем виде

салат из фруктов, несладкий чай

5

хек со сметаной, салат из томатов и огурцов, какао и хлеб

овощи тушеные с тефтелями, капустный шницель с хлебом и несладким отваром из ягод шиповника

шницель из рыбы, пшенная каша на молоке, несладкий чай и хлеб с отрубями

6

йогурт без содержания, яблоко запеченное

йогурт без содержания сахара

стакан кефира

 

Таким чином, харчуватись при діабеті потрібно з особливою увагою. При цьому людина не повинна почуватися голодною. Якщо є легкий голод, його можна легко погасити легким (але нещільним) перекушуванням. Харчуватися краще в той самий час протягом усього дня.