Настій із зніту цінувався своїми цілющими якостями ще в давній Україні. Про те, чому Іван-чай так люблять в Україні і сьогодні, які лікувальні властивості та протипоказання він має.
Трішки історії
Відомо, що популярним цей напій був ще у XII ст. Тоді його також називали як вогненна трава, скрипник, маточник, плакун, пожежник, іванів. Його з великим задоволенням пили як прості селяни, і знатні люди.
Рослини, що служать сировиною, росли повсюдно, але чайний збір називають «копорським», оскільки вперше виготовляти іван-чай почали ченці із селища Копор'є. Після того, як це містечко одного разу відвідали англійські моряки і спробували відвар, він став відомим не тільки в Росії, а й у Європі.
Наприкінці ХІХ ст., не витримавши суперництва з чаєм із плантацій Індії, український настій був витіснений зі світового ринку. На щастя, сьогодні про нього знову заговорили, адже його користь не тільки не поступається, а й перевищує корисність багатьох китайських та індійських продуктів.
Іванів чай вузьколистий: корисні властивості
Пурпурна рослина, яка є сировиною для створення напою, має кілька різновидів.
Chamerion angustifolium – багаторічна трава, яка відрізняється щільним кореневищем та прямими стеблами. Цвіте цей сорт влітку і завдяки великій кількості цілющих якостей часто використовується у фітотерапії. У його зелені міститься втричі більше вітаміну С, ніж у цитрусових. Відвар із цього листя також сприяє загальному оздоровленню організму.
Іван-чай широколистий
Chamerion latifolium зустрічається у північних регіонах. Для нього характерне листя довжиною в 1-10 см з округлими або загостреними кінцями з волосками. Цю рослину цінують ескімоси, які приймають її як корисну добавку до їжі. Вживають у сирому вигляді, як інгредієнт у салатах, роблять настій. Крім того, квітки скрипника є одним із національних символів Гренландії.
Регулярне застосування допомагає зміцнити імунітет, нормалізувати обмін речовин, зменшити ризик виникнення онкологічних захворювань.
Склад
Напій має безліч цінних компонентів: вітамінів A, B1-B9, C, PP, макро- та мікроелементів. Серед них:
- фосфор;
- калій;
- марганець;
- Кальцій;
- титан;
- цинк;
- натрій;
- мідь;
- Магній;
- селен;
- Залізо;
- Молібден.
Енергетична цінність у 100 гр.: 103 кКал (25,3% – білки, 30% – жири, 45% – вуглеводи).
Корисні властивості
Елементи, що містяться в цій запашній траві, тонізують організм, роблять кістки та зубну емаль міцнішою, зменшують ймовірність появи судом, оптимізують процеси кровотворення, сприяють зміцненню хребта, запобігають серцевим захворюванням.
Цікава стаття - Коучинг для керівника: просто про складне, уділіть їй пару хвилин, не пошкодуєте.
Користь іван-чаю: чим корисний, що лікує
Комплекс мінералів та вітамінів, що міститься в настої, легко засвоюються та допомагають:
- при перенапругах, тривозі, стресах;
- покращити настрій та розслабити;
- Підвищити працездатність, продуктивність;
- нормалізувати сон, зробити його глибшим, ефективнішим, полегшити процес засинання;
- отримати заряд енергії при занепаді сил, виснаженні та відновленні після хвороби;
- очистити організм, відновити кислотно-лужну рівновагу, усунути зайві відкладення солей;
- підтримати здорову мікрофлору кишківника;
- при інтоксикації після вживання алкоголю;
- проти застуди та вірусних захворювань, при авітамінозі;
- активізувати імунну систему;
- при гіпертонічних кризах;
- покращити стан кровоносних судин, запобігти інсульту та інфаркту;
- знизити токсичну дію засобів під час лікування онкології;
- пом'якшити роботу шлунково-кишкового тракту, не допустити виразки, хвороб жовчного міхура;
- зменшити частоту виникнення головного болю;
- налагодити стан шкіри, слизових, полегшити перебіг запалень.
Іван-чай та його цілющі властивості: як допомагає чоловікам
Настій позитивно впливає на передміхурову залозу, проблеми з якою часто виникають через слабку активність, сидячу роботу, шкідливі звички. Регулярне вживання відвару дозволяє уникнути аденоми, простатиту, оскільки має сильний протизапальний вплив. При зниженні функції репродуктивної системи скрипник допомагає покращити ситуацію. Він особливо рекомендується вживати після 50 років.
Як підтримує здоров'я жінок
Найбільше дівчата цінують кипрей за його сприятливий вплив на шкіру, нігті, волосся. Збір також зменшує почуття голоду, що сприяє схуднення, нормалізує обмінні процеси, насичує організм корисними мікро- та макроелементами за невисокого показника калорій. Чай також регулює настрій, допомагає контролювати емоції та заспокоїтися. У період клімаксу він сприяє пом'якшенню неприємних симптомів.
Докладніше про лікувальні властивості
Не лише приємні смакові та ароматичні характеристики зробили цей збір таким поширеним у Росії ще в Середні віки. Він не містить таких шкідливих елементів, як кофеїн, пурин, що досить часто зустрічається в інших чайних сортах. Напій є не тільки імуностимулюючим та загальнозміцнюючим, а й по-справжньому оздоровчим.
При простатиті
Систематичний прийом зупиняє процеси запалення. Лікарі рекомендують використовувати його як допоміжний засіб при проблемах із простатою (як хронічних, так і гострих).
Для виготовлення цілющого збору потрібно 2 ст. л. засушеної кипрейної трави. Її необхідно залити 0,2 л гарячої води, прикрити кришкою та 15 хвилин потримати на водяній бані. Після цього потрібно обстоювати заварку 45 хв. та процідити її. В отриманий обсяг слід додати окріп, щоб знову стало 200 мл.
Вживати чай слід теплим 3 р/д по півсклянки за півгодини до їди. Курс триває 2 тижні.
Для шлунка
Позитивний вплив на ШКТ досягається завдяки вмісту в іван-чаї дубильних речовин, пектину, полісахаридів, вітамінів. За наявності проблем із травною системою допоможуть такі лікувальні властивості рослини:
- Протизапальне;
- Антибактеріальне;
- в'яжуче;
- жовчогінний;
- гемостатична;
- знеболювальне;
- обволікаюча;
- Протиалергічний.
При гіпертонії
Безпосередньо іван-чай не сприяє ні підвищенню, ні зниженню артеріального тиску. Хімічні мікро- та макроелементи, що входять до його складу, нормалізують стан організму і при гіпертензії, і при гіпотензії.
При підвищеному тиску:
- має антистресовий вплив;
- Створює умови для достатнього припливу кисню;
- усуває зайві холестерин та рідина;
- систематизує внутрішньоклітинні обмінні процеси;
– заспокоює.
При заниженому тиску:
- покращує роботу вегетативної системи;
- Підтримує нормальний тонус стінок судин;
- Забезпечує достатню кількість кисню в клітинах;
- є антианемічним та антиоксидантним засобом;
- Надає сил.
Протипоказання та шкода
- Надмірно часте, безконтрольне вживання відвару може призвести до дисфункції ШКТ.
- З обережністю слід ставитися до кипрію при недугах, пов'язаних зі згортанням крові.
- Не рекомендується давати напій дітям віком до 2 років.
- Рослина має легку проносну дію.
- Варто пам'ятати і про ризик індивідуальної нестерпності.
- Не рекомендовано пити відвар разом із заспокійливими та жарознижувальними препаратами.
Висновок
Придбати якісний збір можна на сайті «Російської чайної компанії». В асортименті нашого каталогу такі варіанти продукту, як: дрібнолистовий сорт, а також з чебрецем та м'ятою.
Уважно вивчивши корисні та лікувальні властивості трави іван-чай, протипоказання, способи застосування листя рослини, ви зможете покращити стан організму, використовуючи народний засіб, якому довіряли наші предки.