Главная  »  Питание для беременных  »  Раціональне харчування при вагітності

Раціональне харчування при вагітності


Правильне харчування майбутньої мами - необхідна умова нормального перебігу вагітності, зростання та розвитку плода. І хоча у всі часи було вкрай складно забезпечити вагітних жінок різноманітним повноцінним харчуванням, дотримання деяких основних положень все ж таки необхідне. Однак, потреби вагітної жінки в харчових речовинах не змінюються раптом, вони залежать від терміну та особливостей перебігу вагітності.

Збільшуємо калорійність раціону.

Так, у першому триместрі вагітності немає сенсу збільшувати калорійність харчування, крихітному ембріону цілком вистачає звичайного харчування, після 12 тижнів необхідно не менше 2400 і не більше 2600 ккал на день. У другій половині вагітності ці цифри збільшуються: нижня межа калорійності їжі відтепер – 2800 ккал, а верхня заборонена планка піднімається до 3000 ккал. Жінки, які виношують двійню, мають збільшити свій раціон ще на 150 ккал/добу. Також збільшена калорійність їжі потрібна мамам, у яких інтервал між вагітностями дуже малий або вагітність настала на тлі годування груддю, і вагітним підліткам, щоб задовольнити вимоги зростання материнського організму, що триває.

Усі наведені цифри – орієнтовні, крім них треба ще враховувати індекс маси тіла на момент настання вагітності.

Індекс маси тіла = маса тіла в кг/зріст у метрах, зведений у квадрат

Приклад: Зріст 1,70 м, вага 60 кг ІМТ = 60/1.7 * 1.7 = 20.7

  При недостатній масі тіла (ІМТ < 18,5) калорійність раціону може перевищувати вказані вище значення, а при ожирінні (ІМТ >30) може бути менше зазначених значень відповідно до рекомендацій вашого лікаря.

Проте, правильне харчування – це стільки кількість, скільки якісний склад продуктів.

Перший триместр.
Як уже було сказано, до 12 тижнів для забезпечення зростання маленького чоловічка зовсім небагато. Тому почуття голоду, яке може відчувати жінка в цей період, не можна "придушувати" подвійними обідами та вечерями. Необхідно, щоб харчування було різноманітним та містило необхідну кількість білків, жирів, вуглеводів, мінеральних речовин та вітамінів. У першій половині вагітності краще їсти від 4 до 5 разів на день, по можливості, в один і той же час. Сніданок має становити 30% добової калорійності, обід – 40%, полуденок – 10%, вечеря – 20%, тобто у другій половині дня харчове навантаження зменшується.

Обов'язково потрібно стежити, щоб їжа була свіжою, і навіть рекомендується більше пити. Відомо, що організм людини на 80% складається із рідини. Сучасні дослідження свідчать, що з нормального перебігу вагітності не можна обмежувати себе у рідини навіть за набряках. До 20 тижнів пиття має бути рясним і здоровим (до 2-х літрів на добу). Вода необхідна поліпшення обміну речовин, хорошої роботи кишечника, нормального засвоєння ліків, хорошого самопочуття, підтримки нормального артеріального тиску, адекватного сну.

Найкращим джерелом рідини для людини була і залишається чиста вода - вона найкраще вгамовує спрагу, благотворно впливає на роботу нирок, менше затримується в організмі в порівнянні з будь-яким розчином, у неї немає протипоказань та побічних ефектів. Вживайте воду тільки в пляшках, щоб уникнути попадання в організм всіляких бактерій і вірусів, краще мінеральну слабомінералізовану (ступінь мінералізації 1-2 г/л), негазовану.

Не все рідке є корисним. Наприклад, кава, какао, чай містить кофеїн, який підвищує артеріальний тиск і виводить рідину з організму, причому чашка міцного свіжозавареного чаю містить не менше кофеїну, ніж така сама чашка кави. Так само як і зелений чай, що має оманливо світлий колір, що асоціюється з меншою міцністю, - кофеїну в ньому також не менше. Не дивлячись на те, що кофеїн небезпечний лише у великій кількості, ставитись до нього треба з обережністю. Вагітна, що страждає на знижений артеріальний тиск, цілком може дозволити собі одну-дві маленькі чашки кави або чаю в день, але пам'ятати, що на кожну випиту чашку кави повинно припадати кілька додаткових чашок води.

Кількість кухонної солі не повинна перевищувати 8-10 г на день. Поварена сіль необхідна для підтримки певного сольового складу крові та осмотичного тиску. Простіше кажучи, за однією молекулою солі завжди тягнеться дві молекули води. Саме сіль викликає затримку рідини в організмі, набряки та почуття спраги. Надмірне споживання солі у ранні терміни вагітності може спровокувати прояв раннього токсикозу вагітних (нудоту та блювання).

Для правильної закладки органів та систем плода необхідна достатня кількість вітамінів та мінералів. Щоб отримувати достатню кількість вітамінів та мінералів, потрібно їсти сирі овочі, ягоди та фрукти. Як добре вимиті сирі, і термічно оброблені. Вони є джерелами життєво важливих речовин, крім того, не дозволять вам сильно погладшати. Справжнім джерелом для вагітної є салат зі свіжих овочів, заправлений олією (для кращого засвоєння жиророзчинних вітамінів). При варінні овочів у воду йде до 25% мінералів, тому краще їсти відварені овочі у вигляді супів. Також, ми пропонуємо онлайн тренінги для жінок, дівчат ...

Проте шкідливий як недолік, а й надлишок вітамінів. Наприклад, зайве вживання вітаміну А може спричинити вроджені дефекти у дитини. Тому перш, ніж приймати якісь вітамінні добавки, не полінуйтеся проконсультуватися зі своїм лікарем. Обов'язковою умовою безпеки застосування полівітамінів при вагітності є використання спеціально розроблених комплексів для вагітних та жінок, що годують. У полівітамінах для вагітних міститься профілактична доза всіх компонентів. Вони розраховані як добавка, а не замінник харчування, тому немає причин боятися передозування. Ми пропонуємо онлайн тренінги для жінок, дівчат ...


Найчастіше ускладнення першого триместру вагітності – це розвиток раннього токсикозу. Якщо турбують нудота і блювання, доцільно зменшити обсяг порцій, збільшивши частоту їди; після кожного прийому їжі слід трохи полежати. Воду обмежувати не можна, рясне пиття до 2-х л на добу полегшує перебіг токсикозу.

Необхідно ретельно дотримуватися технології приготування їжі: добре мити овочі та фрукти, м'ясо доводити до готовності, відмовитися від вживання сирого м'яса. Звичка пробувати фарш на смак може бути причиною зараження токсоплазмозом – захворюванням, небезпечним для розвитку плода. Охолоджені сирі та копчені риби, сирі устриці, молюски, суші можуть містити збудника листериозу, наслідками якого може бути викидень та порушення розвитку плода.

У вагітних жінок, які страждають на токсикози, нерідко відзначається зниження апетиту, іноді - огида до деяких видів їжі, наприклад до м'яса та риби. Виною змін смаку є прогестерон – гормон, що виробляється яєчниками та плацентою для підтримки вагітності. Саме цей гормон запускає механізм пошуку того чи іншого дефіциту в організмі матері та вибудовує програму на ліквідацію цього дефіциту. Так при нестачі кальцію з'являється бажання гризти крейду або штукатурку, фолієвої кислоти – жувати зелене листя, вітамінів групи В – пити пиво. Якщо ваші уподобання ставляться до тих продуктів, які не завдадуть шкоди дитині, то, будь ласка, можете із задоволенням їм вдаватися. Якщо ж тягне на «шкідливе», то постарайтеся чимось це замінити: цукерки – злаковими батончиками, газування – кислими соками, соління та маринади – крекерами. Крім того, цей механізм ламається при сильному дефіциті будь-якої речовини.

Майбутній мамі необхідно звести до мінімуму вживання генномодифікованих продуктів, хімічно оброблених, що містять всілякі барвники, добавки, стабілізатори, загусники та консерванти. В ідеалі варто виключити їх зовсім, але зробити це в сучасному світі практично неможливо - так постарайтеся вживати екологічно чисті продукти. З обережністю слід ставитись до екзотичних продуктів.