Главная  »  Полезные советы  »  Як зберігати рівновагу в кризу?

Як зберігати рівновагу в кризу?


 

У житті може статися всяке, і часом вихід із кризи залежить від нашої здатності залишатися сильними та емоційно стійкими. Стратегія, запропонована психотерапевтом Емі Морін, може бути дуже корисною у важкій ситуації. 

У той чи інший момент життя всім нам доводиться переживати кризу. Невиліковна хвороба близького, розлучення, фінансові проблеми… Список можна продовжувати до безкінечності. І неважливо, хто ми, скільки заробляємо і яким непохитним здається наше благополуччя, — кризи неминучі. 

Але реагувати на них і поводитись у складній ситуації можна по-різному. Здатність залишатися сильними допомагає пережити важкі часи, нагадує психотерапевт Емі Морін. Вона пропонує стратегію, як залишатися ментально стійким у кризу. 

1. Прийміть реальність

Коли відбувається щось погане, велика спокуса поринути у роздуми про те, що цього не мало статися чи що сталося несправедливо. Але це лише марна витрата ресурсів.


Прийміть ситуацію. Це не означає, що ви погоджуєтесь з розвитком подій. Але необхідне цілеспрямоване усвідомлення того, що відбувається. Тільки тоді ви будете здатні до конструктивних рішень. Є така можливість, пропонуємо для вас, онлайн тренінг В2В, а також і тренінги В2С в Україні, для вас і вашої компанії.


2. Не намагайтеся прямо зараз стати сильнішим

Намагатися ставати сильнішими безпосередньо під час кризи — все одно що піднімати штангу перед тим, як перетягувати велику коробку. Не час перейматися тим, як «прокачати» силу, — потрібно акумулювати ті можливості, які вже є.


3. Заручіться підтримкою

Поговоріть із друзями чи близькими. Зверніться до професіонала. Робіть щось у цьому напрямі — формулюйте прохання, пояснюйте людям, що вам потрібно, і отримуйте емоційну підтримку, яка зараз така необхідна.


4. Дбайте про себе

Переживаючи кризу, іноді ми не можемо змусити себе навіть поїсти і нормально виспатися. Але турбота про свій організм у цей період особливо потрібна. Примушуйте себе вибиратися надвір хоча б ненадовго. Піклуйтесь про повноцінне здорове харчування. Навіть якщо часу катастрофічно не вистачає, виділяйте паузи для відпочинку тіла та розуму.

 

5. Уявіть, що порадите другові за таких обставин

Важка ситуація може вимагати важких рішень. Однак їх буває майже неможливо прийняти, особливо в стислий термін, коли ми приголомшені та перевантажені емоціями. Виникає відчуття, що ми знаходимося між молотом та ковадлом.


Вибір медичної процедури, пошук нового житла — у чому б не полягало рішення, спробуйте подивитись ситуацію збоку. Уявіть, що даєте пораду близькому другові, який перебуває в такому ж положенні. Це допоможе хоча б частково усунутись від емоцій і дасть змогу побачити, який варіант виглядає найрозумнішим.

 6. Придумайте мантру

Напишіть собі фразу, наприклад: «Все, що нас не вбиває, робить сильнішим» або «Справлялися раніше — впораємося і зараз!» - І повторюйте її стільки разів, скільки вам потрібно. Нехай це витіснить негативні думки, що постійно крутяться в голові, і стане нагадуванням про ваш шлях подолання кризи.


7. Розставте пріоритети

У кризові часи неминуча ситуація, коли вам доведеться поступитися якимись інтересами, справами чи потребами, щоб сфокусуватися на головному. Складіть список справ та визначте, які з них є першочерговими. Більше записуйте та створюйте нагадування, оскільки у сильному стресі пам'ять може підвести.


8. Знайдіть час для емоцій

Постійно придушувати свої емоції шкідливо для психіки та здоров'я, тому необхідно знаходити час та ситуації, коли ви їх проживаєте. Це також сприяє збереженню продуктивності у кризовий період.


Звичайно, якщо розплакатися в кабінеті лікаря, це може стати на заваді вам поставити потрібні питання. А якщо дати страху охопити себе повністю, він завадить робити рішучі дії. Бувають ситуації та періоди, коли потрібно швидко рухатися вперед, майже не залишаючи собі часу на рефлексію та переживання. Для піку кризи це нормально.

 Але не забувайте після цього дати собі час відпустити емоції та прожити неприємні почуття. Це болісна, але необхідна частина лікування емоційних ран.

 9. Діліть великі завдання на маленькі кроки

У кризі ми опиняємося величезною кількістю справ, які потрібно виконати. Розбивайте великі завдання на невеликі кроки. Можливо, доведеться розібрати речі улюбленої людини, що пішла від вас, або грунтовно скинути вагу у зв'язку з проблемами зі здоров'ям. У будь-якому випадку, зрозумійте, що ви можете почати робити вже сьогодні.


10. Робіть те, що повертає відчуття нормального життя

У кризі нам часто здається, що світ перекинувся з ніг на голову. Можливо, ви цілими днями сидите в лікарні біля ліжка близького або від світанку до заходу сонця розсилаєте резюме і бігаєте по співбесідах. Це вибиває із колії. Для того, щоб залишатися сильним та стійким, робіть хоч щось із звичного, докризового розпорядку. Щось повертає відчуття нормального життя.


Це може бути ранкова прогулянка або перегляд улюбленого серіалу перед сном. Навіть крапля «нормальності» може допомогти вам протриматися тоді, коли життя стало зовсім ненормальним.

 

Зміцнюйте сили після кризи

Коли найгірше опиниться позаду, виділіть час на те, щоб відновитися після пережитого стресу, радить Емі Морін. Комусь для цього потрібно провести вихідні у поході, комусь вдатися до допомоги психотерапевта. Але для того, щоб рухатися далі, нам усім просто необхідно заповнювати втрачену енергію та асимілювати отриманий досвід.