Главная  »  Худеем вместе  »  Закони дієтології

Закони дієтології


Харчування, як будь-яка наука базується на законах, які не дано порушувати нікому. І на відміну від законів суспільства, порушення законів науки про харчування, об'єктивних законів природи, карається нещадно. Це або втрата здоров'я, або хвороби, або навіть смерть.

Їх усього два:
Закон енергетичного балансу, тобто відповідності енергетичної цінності, калорійності раціону, нашим енерготратам . Енерговитрати за останні 60-80 років впали з 4000 Ккал до 2400 Ккал. Це наша плата за блага цивілізації. Ми перестали рухатися. Відповідно до першого закону треба зменшити енергоспоживання, яке надходить з їжею  і збільшити енерговитрати ( фізичне навантаження ), і ви будите виглядати стрункими і красивими.
Закон хімічного балансу. Для життя нам потрібна не тільки енергія, але ще кілька десятків окремих харчових речовин. Причому половина з них незамінні. Якщо вони є в їжі, вони надходять до нас в організм з цією їжею, і ми з вами здорові і добре себе почуваємо. Якщо з них якого-небудь одного немає або мало - ми з вами починаємо хворіти.
Крім закону хімічного балансу необхідно враховувати, що організму необхідно ефективно засвоїти поживні речовини і донести їх до кінцевого споживача, до кожної клітини нашого організму.
Ось три кити на яких стоїть наука про харчування : закон енергетичного балансу, закон хімічного балансу, і ефективне засвоєння поживних речовин.
Для нормального функціонування організму необхідні сім основних елементів живлення .

Розташуємо їх по вазі потреби :
Вода. За різними теоріями в добу нам потрібно від 1,5 до 3 літрів води. Не забувайте, по масі ми в основному складаємося з води, тому для нормальної життєдіяльності нам треба досить багато води.
Білок . Взагалі всі ми з вами білкові тіла. Білок - основний будівельний матеріал для нашого організму. Прочтите также, правильное питание во время беременности и после родов.

Вуглеводи. Це основне паливо для нормальної життєдіяльності. Звичайно, ми з вами всеїдні і перетворюємо на паливо і жири і при необхідності білки. Але найбільш підходяще паливо для нас - це вуглеводи . Організм не накопичує вуглеводи.
Жири. Жири дуже важливий елемент у нашому харчуванні. Насамперед, вони так само, як і білки, виконують функцію будівельного матеріалу в організмі. З використанням жирів формується більшість гормонів. І друга, не менш важлива, функція жирів - це акумуляція енергії.

Клітковина. Безпосередньо організмом не засвоюється і в обмінних процесах не бере участь. Але виконує життєво важливі функції в організмі. Справжня дієта страждає хронічним недоліком клітковини. Бажано поглинати 30-40 грамів клітковини на день.

Вітаміни Мікроелементи. Вітаміни та мікроелементи, життєво необхідні організму елементи . Тривала відсутність навіть одного з них може привести до серйозних порушень здоров'я. Сучасні натуральні продукти харчування страждають хронічною нестачею вітамінів і мінералів. Пов'язано це з цілою низкою технологічних факторів.

XX століття внесло корінні зміни як в спосіб життя, так і в структуру харчування сучасної людини. Зокрема, різко (майже в 2 рази ) скоротилися енерговитрати, і в більшості економічно розвинених країн в даний час вони досягли, мабуть, критичного рівня (близько 2,2-2,5 тис. Ккал / день на людину). Такий малий обсяг натуральної їжі при практично незмінною з минулих часів харчової щільності (тобто насиченості продукту харчовими і біологічно активними речовинами, зокрема ессенціальними) не дозволяє навіть чисто теоретично забезпечити організм людини всіма необхідними харчовими речовинами. Насамперед, це стосується так званих мікронутрієнтів , присутніх в їжі і необхідних людині в міліграмових або навіть мікрограммових кількостях (вітаміни, мікроелементи та інші біологічно активні речовини). Це без урахування того, що значно збільшився ступінь переробки продуктів і терміни зберігання, що призводить до значних втрат поживних речовин.

Нутриціології - фахівці в галузі науки про харчування - свідчать про те , що навіть при цілком достатньому продовольчому забезпеченні населення, як за асортиментом, так і за кількістю їжі , враховуючи сучасний рівень енерговитрат людей, які не займаються фізичною роботою (близько 2500 Ккал ), його потреба у згаданих нутриентах за рахунок звичайної, традиційної їжі повністю задовольнити не представляється можливим.
Необхідні продукти , за зовнішнім виглядом відносяться до фармпрепаратам (екстракти, порошки, таблетки , відвари і т.д.), а за змістом і можливості їх масового застосування відносяться до їжі. Такі продукти є джерелами дефіцитних у харчуванні речовин, у тому числі регуляторів функцій органів і систем людського організму, і називаються біологічно активними добавками до харчування (БАД). Ці продукти за рахунок застосування нових суперсучасних технологій в невеликих обсягах повинні містити ті нутрієнти або регуляторні речовини харчових і лікарських рослин, які найбільш дефіцитні в складі добового раціону людини. Прийом двох-трьох таблеток, порошків, капсул і т.д. в день повинен задовольняти не менше третини або половини добової потреби людини в конкретних дефіцитних у харчуванні харчових і регуляторних речовинах.

У нашому звичайному харчуванні є надлишок речовин, шкідливих для нашого організму, а з іншого боку, нам не вистачає багатьох необхідних поживних речовин.

Надлишок:
білки тваринного походження  м'ясо,
жири,
вуглеводи,
сіль, цукор
канцерогени (речовини, що утворюються при приготуванні їжі - смаженні, копченні - консерванти, добрива, пестициди тощо)
недолік:
вітаміни,
мінерали,
білки, незамінні амінокислоти,
рослинна клітковина,
вода,
поліненасичені жирні кислоти.

Такий дисбаланс у харчуванні приводить з роками до численних порушень здоров'я і появі зайвої ваги.
Отже, дієта в 2500 Ккал - це звичайне харчування сучасного середньостатистичного людини. Вона страждає і надлишками і недоліками.

Компенсувати недоліки ми можемо двома шляхами:
Або більше їсти (приклад тому дієта в 4500 Ккал), але при цьому дуже сильно зростуть надлишки, і ми просто растолстеем і втратимо здоров'я за рахунок надлишків.
Другий спосіб - застосовувати в харчуванні БАД.
Крім цього треба забезпечувати дієве очищення організму для збільшення ефективності засвоєння поживних речовин з їжі.

Як же позбутися від надлишків в харчуванні?

Радикальний спосіб - голодувати і тоді в організм не надходить взагалі нічого. Медична громадськість давно відмовилася від цього через серйозних ускладнень.

Низькокалорійні дієти (зазвичай такі дієти розраховуються з 1000 Ккал в день). Але при використанні тільки звичайних продуктів харчування вони призводять до значних недоліків у харчуванні.

Використання систем з частковим заміщенням їжі (СчЗП) - за рахунок зниження споживання звичайної їжі і використання очищувальних трав ми прибираємо надлишки. А за рахунок використання збалансованого, збагаченого харчування, що забезпечує організм усім необхідним, прибираємо недоліки.